حسین دهلوی، استاد و معلم بزرگ موسیقی معاصر ایران در سن ۹۲ سالگی بدرود حیات گفت. دهلوی با ارائه آثاری ارزشمند و ماندگار، نقش مؤثری در معرفی موسیقی ایران در صحنه بین المللی ایفا کرده است.

از جمله خدمات بسیار ارزنده او به فرهنگ و هنر موسیقی ایران، تدوین و تألیف چندین کتاب است که حاوی بیش از نیمقرن تجارب و دانسته های عملیاش در زمینه موسیقی است.
دهلوی در دوران حاکمیت ضد فرهنگ و هنر آخوندها هیچگاه این فرصت و امکان را برای ارائه کارهای هنریش نیافت تا آنجا که مجبور شد یکی از بهترین آثارش بنام «مانی و مانا»، که آنرا به کودکان جهان تقدیم کرده بود، با کمک چند تن از دوستانش و در خارج از ایران اجرا کند.
صدای دهلوی:‌ متاسفم از اینکه حتی اون کارهایی هم که کردم خیلی ساده اش هم نمیتونم به علاقه مندان این هنر عرضه کنم. براساس اون داستان من این اپرا را نوشتم در حقیقت تقدیم به بچه های دنیا. گفتند صدای زن دارد خوب برای بچه هاست و زن را از جامعه که نمی شود حذف کرد. رسم بین المللیش هم همینه. البته به چهار وزیر قبلی ارشاد گفتم کسانی که از صدای زن تحت تأثیر قرار میگیرند باید به پزشک مراجعه کنند. چون اینجور ادمها یک آدمهای مریضی اند بنده‌ای که جزو چهره های ماندگارم شرایط طوری شد که دیگه من از سی سال پیش تا بحال چیزی نتونستم بنویسم.
فقدان این هنرمند بزرگ رابه هموطنان و شیفتگان هنر ایران تسلیت میگوییم.