در یک اجلاس پارلمانی با شرکت نمایندگان احزاب اصلی انگلستان که روز سه شنبه اول بهمن ماه در مجلس عوام برگزار شد، نمایندگان مجلسین انگلستان سیاست آینده این کشور در مورد ایران را پس از قیام آبانماه مورد بحث و گفتگو قرار دادند.

سخنرانان تأکید کردند که امواج اعتراضات مردمی در سراسر ایران علیه ولی فقیه رژیم و سپاه پاسداران از دی ماه۱۳۹۶ نشانه نفی تمامیت دیکتاتوری مذهبی توسط مردم ایران و خواسته ملت ایران برای تغییر و تحقق یک ایران دموکراتیک و آزاد است. برغم سرکوب وحشیانه خامنه ای و دیگر سران رژیم که در آن سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی حداقل ۱۵۰۰ معترض را کشته و هزاران نفر دیگر را دستگیر کردند، اعتراضات مردم ایران همچنان ادامه دارد.

نمایندگان پارلمان از احزاب مختلف درباره نقض پی در پی برجام توسط رژیم آخوندها هشدار دادند و آنرا علامتی از بن بست داخلی، منطقه ای و بین المللی رژیم، دانستتند. آنها از تصمیم دولت انگلستان همراه با فرانسه و آلمان برای براه انداختن مکانیزم ماشه در توافق اتمی با رژیم ایران استقبال کردند و خواهان همکاری بین المللی انگستان برای اعمال شش قطعنامه شورای امنیت علیه برنامه اتمی رژیم آخوندی شدند.

نمایندگان مجلسین عوام و اعیان انگلستان هم چنین نامگذاری تروریستی حزب الشیطان لبنان وابسته به رژیم آخوندی را مورد تایید قرار دادند و تاکید کردند که علاوه بر این دولت انگلستان باید سپاه پاسداران رژیم آخوندها را در تمامیتش بعنوان یک سازمان تروریستی خارجی نامگذاری کند.

اجلاس سیاست آینده انگلستان در قبال ایران در پارلمان انگلستان

سخنرانان در اجلاس پارلمانی در مجلس عوام انگلستان عبارت بودند از:
دکتر متیو آفورد نماینده مجلس عوام از حزب حاکم محافظه کار و رئیس مشترک کمیته بریتانیایی برای ایران آزاد.
دیوید جونز از حزب محافظه کار، وزیر پیشین ولز و وزیر پیشین خروج انگلستان از اتحادیه اروپا و از اعضای رهبری کننده کمیته بریتانیایی ایران آزاد
اعضای مجلس اعیان انگلستان:
پرفسور لرد آلتون
لرد کلارک
لرد سینگ
لرد کاتر
و نمایندگان مجلس عوام انگستان،
باب بلک من
استیو مک کیب
جان اسپلار
توبی پرکینز
این مرنز
و جیم شانون

دکتر ماتیو آفورد، که ریاست این کنفرانس پارلمانی را بعهده داشت خواستار یک سیاست قاطع در مورد رژیم ایران شد و گفت: ”دولت ما باید با اتحادیه اروپا کار کند سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات رژیم ایران را در تمامیت شان بعنوان سازمانهای تروریستی نامگذاری کند تا مانع از دستیابی رژیم به منابع و سرمایه هایی شود که از آن برای سرکوب معترضین و صدور تروریزم استفاده خواهد کرد.“

دیوید جونز نماینده پارلمان و وزیر پیشین امور ولز در دولت گفت ”دولت انگلستان باید در کنار مردم ایران و شورای ملی مقاومت ایران بایستد، خواسته و آرزوهای دمکراتیک آنها و حق آنها برای تغییر رژیم برای یک آینده بهتر را برسمیت بشناسد“ وی خواستار یک سیاست قاطع نسبت به رژیم ایران شد.
دیویو جونز افزود، این سیاست قاطع باید همکاری دولت انگلستان با متحدین بین المللی در سازمان ملل و اتحادیه اروپا برای حمایت از تظاهرکنندگان شجاع در ایران؛ و فشار آوردن بر رژیم برای آزاد کردن فوری تمام زندانیان سیاسی، شهروندان دو تابعیتی و دستگیر شدگان قیام را شامل شود.“

پرفسور لرد آلتون به کشتار حداقل ۱۵۰۰ تظاهرکننده در اعتراضات آبانماه اشاره کرد و گفت: ”دولت انگلستان باید با متحدینش در سازمان ملل کار کند تا سران رژیم ایران را بخاطر جنایات آنها از جمله کشتار تظاهرکنند گان و سرکوب بیرحمانه قیام سراسری اخیر و قتل عام ۳۰۰۰۰ زندانی سیاسی درسال ۱۳۶۷در دادگاه بین المللی مورد حسابرسی قرار دهد.

استیو مک کیب نماینده پارلمان انگلستان از فراخوان خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران به شورای امنیت سازمان ملل برای اعزام یک هیئت حقیقت یاب به ایران برای تحقیق درباره کشتار قیام کنندگان و بازدید از زندانهای ایران حمایت کرد و گفت دراین رابطه دولت انگلستان، بعنوان یک عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد، باید اقدامات ضروری را انجام دهد“، دولت ما باید این واقعیت را بپذیرد که ما نمی توانیم با این رژیم مذاکره کنیم زیرا این هیچ احترامی برای جان انسان، نظم و قانون یا نمایندگان دیپلماتیک کشورهای دیگر قائل نیست.

جان اسپلار نماینده پارلمان گفت ”رژیم ایران مسئول بی ثباتی در عراق، سوریه، یمن و تمام خاورمیانه است . این یک رژیم یاغی است که با سرکوب بیرحمانه حکومت می کند. ما باید با کسانی که در مقابل این رژیم می ایستند ابراز همبستگی کنیم و با مردم آن کشور که برای یک آینده بهتر و یک ایران آزاد تظاهرات می کنند کار کنیم.“

حسین عابدینی از کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت، از نمایندگان پارلمان بخاطر حمایت شان از آرمان حقوق بشر و دمکراسی در ایران تشکر کرد و گفت، ”خامنه ای، با جمع کردن اراذل و اوباش پاسدار و بسیجی در سراسر کشور برای شرکت در نماز جمعه، تلاش کرد با ضربه فلج کننده حذف سلیمانی و شعار ایرانیان که فریاد مرگ بر خامنه ای، سردادند مقابله کند. او با اینکار بن بست کشنده اش را نشان داد و بر خشم مردم افزود.“

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران در پیامی به این کنفرانس گفت:
نمایندگان پارلمان،
خانم‌ها، آقایان
قیام ایران دیگر خاموش شدنی نیست. نبرد مردم ایران و کانون‌ها و جوانان شورشی تا پایان‌دادن به‌کار استبداد دینی ادامه دارد.
در هفته‌های اخیر رژیم پوسیده استبداد دینی، با ضربات عظیمی از جمله قیام آبان درهم کوبیده شد. خامنه‌ای به سپاه پاسداران فرمان شلیک به مردم را داد و دست کم ۱۵۰۰جوان را به شهادت رساندند.

در پی آن هلاکت قاسم سلیمانی سرکرده نیروی تروریستی قدس بود که ضربه دیگری به رژیم آخوندی و استراتژی صدور جنگ و تروریسم این رژیم به‌منطقه وارد کرد.
همزمان قیام‌های شجاعانه مردم عراق و لبنان، خواهان پایان دخالت‌های رژیم آخوندی در کشورهای‌شان شده‌اند و این موضوع، رژیم را در تنگنای هر چه بیشتر قرار داده است.
 این وقایع، خلع ید از پاسداران در منطقه را ضروری‌تر از هر زمان دیگر کرده است.
دوستان عزیز،     
سقوط دردناک هواپیمای مسافربری در تهران بر اثر شلیک دو موشک سپاه پاسداران که باعث کشته‌شدن ۱۷۶ انسان بی‌گناه شد، خشم مردم را در ایران و جهان برانگیخت. این جنایت‌ بزرگیست که مردم ایران نه می‌بخشند و نه فراموش می‌کنند. خامنه‌ای، روحانی و سرکردگان سپاه پاسداران باید در برابر عدالت قرار بگیرند.
به‌دنبال این فاجعة دردناک، دانشجویان دانشگاه‌ها و مردم در تهران و شهرهای دیگر با فریاد مرگ بر خامنه‌ای، مرگ بر دیکتاتور به خیابان‌ها آمدند و خواستار تغییر رژیم شدند. این رژیم تا آنجا پیش رفت که با نقض کنوانسیون وین، سفیر انگلیس را دستگیر کرد.
از طرف دیگر رژیم آخوندی تعهدات خود در قبال قرارداد هسته‌یی را نقض کرد. ما بر اعمال فوری شش قطعنامه شورای امنیت و اعمال مجدد تحریم‌های همه‌جانبه علیه این رژیم تأکید داریم.
 آخوندهای حاکم بر ایران هیچ‌گاه پروژه تسلیحات اتمی خود را متوقف نکردند.

نمایندگان محترم!
ما در لحظه حساسی از تاریخ مردم ایران قرار داریم. مقاومت ایران در پی برقراری یک جمهوری بر اساس رأی و انتخاب آزادانه مردم، جدایی دین و دولت، کثرت‌گرایی، برابری زن و مرد و لغو حکم اعدام است.
من از شما می‌خواهم که صدای مردم ایران در مجلسین بریتانیا باشید. از دولت خود بخواهید که با اتخاذ یک سیاست قاطع در برابر رژیم ایران، حق مردم ایران برای مقاومت را به‌رسمیت بشناسد.
از آن‌ها بخواهید با اقدام فوری برای آزادی دستگیر‌شدگان، ابتکار عمل ارجاع پرونده جنایات رژیم به شورای امنیت برای قرار دادن سران آن در برابر عدالت را در دست بگیرند.
در خاتمه می‌خواهم سخن به‌یاد ماندنی زنده‌یاد لرد کوربت دوست همیشگی مردم و مقاومت ایران را تکرار کنم که گفت: روزی ایران آزاد خواهد شد.
بله آن روز دور نیست. از همه شما متشکرم.